Om os 2017-09-12T14:08:33+00:00

law_6-compressor

Hellere lille og hurtig

Vi er et mindre firma, der består af en kerne af yderst dedikerede medarbejdere.
Til forskel fra store analyse- og konsulenthuse har vi ikke aktionærer, bestyrelse og tidskrævende organisatoriske procedurer. Det gør, at vi kan handle hurtigt og fleksibelt på vores opgaver, og at vi kan tilbyde dem til en konkurrencedygtig pris.

Vi løser alle vores opgaver – store som små – med stor ansvarlighed og respekt for deadlines.

Vi starter med at spørge

Vi har respekt for den faglighed og viden, der er inden for ethvert område og inddrager den i vores analysedesign. I stedet for blot at give ekspertrådgivning spørger vi de borgere, medarbejdere, kunder mv., der fx bruger den ydelse, der skal evalueres. Det gør vi især ved hjælp af spørgeskemaundersøgelser, fokusgruppeinterview og personlige interview.

Vi har respekt for kundens virkelighed

Det er vigtigt for os, at vores analyser og undersøgelser passer til den virkelighed de skal anvendes i. Der er forskel på om resultaterne skal anvendes overordnet og strategisk eller om de skal anvendes direkte i en hverdag med tæt konktakt til borgere og kunder. Resultaterne skal kunne omsættes til handling i den konkrete kontekst de vedrører.

Vi giver et faktabaseret handlingsgrundlag

Vores ydelser giver et kvalificeret og faktabaseret handlingsgrundlag. Vi er garant for, at metoderne er i orden og at resultaterne er velfunderede. Samtidig tilpasser vi opgaveløsningen til den enkelte kunde og sikrer at den giver værdi for dem. Det sikrer, at vores analyser og undersøgelser kan omsættes til strategiske beslutninger såvel som til konkret handling.

Michael Moos-Bjerre

Ejer

LinkedIn
2624 6806
michael@moos-bjerre.dk

Mark Lindencrone Saylor

Markedschef

LinkedIn
2777 2020
mark@moos-bjerre.dk

Anders Kragh Jensen

Markedschef

LinkedIn
5194 6625
akj@moos-bjerre.dk

Tilde Moos-Bjerre

Chefkonsulent

LinkedIn
2993 5208
tilde@moos-bjerre.dk

Anders Vrangbæk Riis

Konsulent

LinkedIn
avr@moos-bjerre.dk

Julie Schroeder

Juniorkonsulent

julie@moos-bjerre.dk

Rikke Plougsbæk

Kvalitativ seniorkonsulent (deltid)

rikke@moos-bjerre.dk

Emilie Birk

Konsulent

emilie@moos-bjerre.dk

Rosa Nielsen Næs

Studentermedhjælper

rosa@moos-bjerre.dk

Anders Rasmussen

Studentermedhjælper

anders@moos-bjerre.dk

Christian Lykkeby Olsen

Studentermedhjælper

christian@moos-bjerre.dk

Anne Bundgaard Ipsen

Studentermedhjælper

anne@moos-bjerre.dk

Udvalgte cases

Nedenfor vises et lille udpluk af de opgaver vi har løst.

Landsdækkende undersøgelse af danskernes friluftsliv

Landsdækkende undersøgelse af danskernes friluftsliv Moos-Bjerre skal i 2017 foretage en undersøgelse af danskernes friluftsliv på vegne af Friluftsrådet…

LÆS MERE

Rekordstor undersøgelse får studerende til at evaluere deres uddannelse

Rekordstor undersøgelse får studerende til at evaluere deres uddannelse Moos-Bjerre har gennemført en rekordstor…

LÆS MERE

Evaluering af den danske ph.d. uddannelse

Evaluering af den danske ph.d. uddannelse Ny omfattende analyse fra Uddannelses- og Forskningsministeriet viser, at på trods af et øget optag, har den danske…

LÆS MERE